Kaliteli Avukat Dosyaları ve Adliye Dosyaları nasıl anlaşılır?

İster matbaacılıkta olsun isterse dijital baskıda olsun; her iş için uygun bir kâğıt türü vardır. Ancak piyasada onlarca farklı kâğıt çeşitleri ve boyutu varken sizin tasarımınıza en uygun kâğıdı seçme konusunda bazen kararsız kalabilirsiniz. Matbaacılık sektöründe kağıt birinci hamur, ikinci hamur, üçüncü hamur, yani imalat şekillerine göre göz önüne alınarak sınıflandırılmış olurlar. Bunların dışında da her türlü isimler altında birbirinden farklı özelliklere sahip kağıt çeşitleri bulunmaktadır.

Gerek üretim gerekse baskı esnasında, kağıt üreticilerinin ve kağıt kullanıcılarının bilmesi ve dikkat etmesi gereken bazı fiziksel özellikler vardır. Kağıdın gramajı, kalınlığı, rutubeti, Cobb değeri, mukavemeti, yüzey düzgünlüğü ve porozite değerleri, optik özellikleri, yüzey pH değeri, su yolu gibi fiziksel parametreler, baskı aşamasında kağıt, mürekkep, baskı makinesi uyumu için son derece önemlidir. Kartonun kalitesi içindeki katkı maddeleri ile yakından ilgilidir. Kaliteli Avukat dosyaları seçilirken özellikle Amerikan Bristol karton tercih edilmesi uygun olacaktır.

Amerikan Bristol karton bir yüzeyi işlenmiş, parlak ve tam beyaz; diğer yüzeyi mat ve pürüzlü olan kaliteli bir kartondur. Kağıt ne kadar beyaz olursa, basılan resimler o kadar çok kendini gösterir, kontrast ve aydınlık olur.  Genellikle Avukat dosyaları ve Adliye dosyaları imalatında Amerikan Bristol karton kullanılması uygundur. Amerikan Bristol karton gramaj, kalınlık, optimum nem seviyesi, mukavemeti, yüzey düzgünlüğü, beyazlık, parlaklık ve sağlamlığını gösteren selüloz düzeyi, baskı esnasında kartonun yıpranmaması, bakılmalıdır.

Avukat Dosyalarının Hatlarının Net ve Düzgün Olmasına Dikkat Edin

Bunların yanında Avukat dosyası seçimi yaparken karton hatlarının net ve düzgün olması, baskıda boyanın homojen olarak dağılması, nemi yeterli seviyede olmalı, depolanması iyi yapılmış olarak tozlu olmamasına dikkat edilmelidir. Bu kontroller el ile dokunarak, göz ve ışık yardımıyla yapılabilir.

Sipariş vermeyi düşünen Avukatlarımız numune dosya ya da katalog talebinde bulunarak dosya örneklerimizi ve karton kalitemizi yakından görebilirler.